Pomembna gospodarska in politična vloga CEFTA naj se ohrani tudi v prihodnje

Brdo pri Kranju, 7. november 2003

Predsedniki vlad in drugi vladni predstavniki držav podpisnic Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), ki so se danes zbrali na vrhu povezave na Brdu pri Kranju, so na plenarnem zasedanju desetletno sodelovanje v okviru sporazuma ocenili za koristno tako v gospodarskem kot tudi političnem pomenu. Zavzeli so se za ohranitev CEFTA tudi po vstopu petih od osmih držav pogodbenic v Evropsko unijo in za nadaljevanje medsebojnih stikov. Hkrati pa poudarili, naj CEFTA, ki je odigrala pomembno vlogo v procesu približevanja držav članstvu v EU, pusti odprta vrata za nove pogodbenice.

Vrha, ki ga Slovenija gosti kot letošnja predsedujoča CEFTA, se poleg predsednika slovenske vlade Antona Ropa udeležujejo še bolgarski premier Simeon Sakskoburggotski, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, podpredsednika češke in poljske vlade, Petr Mareš in Marek Pol, hrvaški minister za gospodarstvo Ljubo Jurčič, madžarski minister za evropske zadeve Endre Juhasz in romunski minister za trgovino Eugen Dijmarescu. Udeležence bo zgodaj popoldne sprejel tudi predsednik republike Janez Drnovšek.

Ob koncu današnjega srečanja bodo vladni predstavniki podpisali skupno deklaracijo, njeno vsebino in rezultate današnjih pogovorov pa bodo predstavili na popoldanski novinarski konferenci. V deklaraciji naj bi med drugim pozitivno ocenili prispevek sporazuma pri krepitvi trgovinskih in gospodarskih odnosov med pogodbenicami. Opozorili naj bi tudi na težave zaradi zaščitnih ukrepov nekaterih držav pri trgovini s kmetijskimi in živilskimi izdelki in izrazili prepričanje, da bi njihovo zmanjšanje oz. odprava prispevala k ugodnejšemu razvoju medsebojne trgovine.

Vladni predstavniki pa se bodo dotaknili tudi prihodnosti CEFTA po izstopu petih pogodbenic - Slovenije, Češke, Slovaške, Madžarske, Poljske -, ki bodo s 1. majem 2004 postale članice EU. V CEFTA bodo tako ostale še Hrvaška, Bolgarija in Romunija, odnosi med njimi in ostalimi petimi državami pa se bodo nadaljevali na podlagi pridružitvenih sporazumov oz. stabilizacijsko-asociacijskega sporazuma, ki jih ima z njimi sklenjena EU. Da bi ohranili stopnjo liberalizacije, ki so jo države CEFTA dosegle v medsebojni blagovni menjavi, naj bi se udeleženci srečanja v skupni deklaraciji zavzeli za takšno prilagoditev omenjenih sporazumov po vstopu novih članic v EU, ki ne bo poslabšala sedanjih pogojev trgovanja med državami. V luči tega je pomembno zlasti dejstvo, da se bo število članic unije povečalo na 25 držav, kar pomeni, da se bodo morale obstoječe kvote, ki jih ima s pogodbenicami CEFTA dogovorjene EU, povečati.

Predstavniki vlad naj bi tudi izrazili prepričanje, da je imela CEFTA pomembno vlogo v procesu približevanja držav članstvu v EU in da jo bo gotovo imela tudi v prihodnje. Zato naj bi v deklaraciji poudarili, da se mora povezava ohraniti, hkrati pa ostati odprta za nove pogodbenice, ki bi izpolnjevale zahtevana merila (članstvo v Svetovni trgovinski organizaciji in pridružitveni sporazum z EU). Sicer pa naj bi izrazili tudi pripravljenost, da si bodo v okviru možnosti prizadevali, da bodo tudi ostale pogodbenice CEFTA kmalu postale članice EU.

Delegacije osmih držav so na Brdo pripotovale že v četrtek zvečer in se udeležile sprejema, ki ga je gostila ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ministrica je v nagovoru udeležencem dejala, da Slovenija z današnjim vrhom CEFTA dejansko končuje aktivnosti, ki so letos potekale pod njenim predsedstvom. Tega je po njenih besedah zaznamovalo doslej največje število pogodbenic, a hkrati tudi pogajanja petih od skupaj osmih pogodbenic za prekinitev veljavnosti sporazuma.

Kot je še dejala Petrinova, je v desetih letih izvajanja sporazuma povezava uspešno izpolnila svoje poslanstvo, saj je bila dosežena visoka stopnja liberalizacije trgovinskih tokov med državami pogodbenicami. "Izkušnje, pridobljene v tem obdobju bodo državam, ki maja prihodnje leto vstopajo v EU, pomagale pri soočanju z novimi izzivi. Vendar pa ta 'korak naprej' ne sme imeti negativnih učinkov na rezultate sodelovanja v preteklosti," je poudarila ministrica in ob tem izpostavila zlasti pogoje trgovanja, ki bodo veljali po vstopu v unijo. "Prizadevati si moramo ne le za ohranitev sedanjega obsega trgovinskih tokov, temveč tudi za njegovo povečanje."

Slovenska tiskovna agencija