Predsedovanje Slovenije v letu 2003

24. januarja 2003 je Slovenija prevzela enoletno predsedovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (Cefta).

Simbolična predaja je potekala na veleposlaništvu Slovaške republike v Ljubljani. Ob tej priložnosti je veleposlanik Slovaške republike g. Roman Paldan ministrici za gospodarstvo dr. Tei Petrin predal pismo slovaškega namestnika predsednika vlade, ministra za gospodarstvo ter ministra za upravo in privatizacijo državne lastnine Roberta Nemcsicsa skupaj s Poročilom o izvajanju sporazuma Cefta v letu 2002. Ministrica dr. Tea Petrin pa je ob tej priložnosti izročila Načrt dejavnosti pogodbenic Cefte v letu 2003. Simbolične predaje predsedovanja so se udeležili vsi veleposlaniki držav Cefte v Ljubljani.

Slovenija je predsedovanje v okviru Cefte prevzela drugič. Prvič je bila predsedujoča leta 1997. Tedaj je Cefta štela pet pogodbenic - Češko republiko, Madžarsko, Poljsko, Slovaško republiko (od leta 1993) in Slovenijo (od leta 1996). Leta 1997 je k Cefti pristopila Romunija, leta 1999 Bolgarija, s 1. marcem 2003 pa je postala osma pogodbenica Hrvaška.

Cefta povezuje države, ki skupaj predstavljajo trg z več kot 100 milijonov prebivalcev. Slovenija se je zavzela, da bo kljub temu, da je pet držav Cefte (Češka republika, Madžarska, Poljska, Slovaška republika in Slovenija) aprila letos podpisalo pogodbo o pristopu k EU, naredila vse, da bo Cefta tudi v letu 2003 delovala nemoteno in uspešno kot v preteklih desetih letih.

Slovenija je v letu predsedovanja Cefti organizirala dva večja dogodka:

Poleg tega je organizirala: